WAŻNE

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

     Dnia 15 października 2018 r. obchodziliśmy w SOSW w Giżycku Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość zostali zaproszeni nie tylko nauczyciele i uczniowie Ośrodka, ale i byli pracownicy placówki oraz dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Giżycku i wieloletni przyjaciel szkoły - Pani Małgorzata Czopińska, a także wicedyrektor instytucji - Pan Ryszard Należyty.

     Podczas oficjalnej części uroczystości pasowano przedszkolaki i uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej, dyrektor Ośrodka - Pani Katarzyna Rzeczycka - wręczyła nauczycielom i pracownikom admnistracji i obsługi nagrody, a także przekazała wiele miłych słów dotyczącyh posłannictwa, jakim jest nauczanie i wychowanie.

     Po oficjalnej części, na zaproszonych gości czekał w szkolnej świetlicy/stołówce poczęstunek i kawa, przy której można było ciepło powspominać dawne czasy w szkole. To miejsce skupiło dorosłych. Natomiast dzieci i młodzież dalej bawili się z nauczycielami w sali sportowej. Organizatorzy postanowili sprawdzić wiedzę i umiejętnosci młodych nauczycieli. W związku z tym zorganizowali "Milionerów", podczas których młodzi musieli wykazać się wiedzą na temat historii SOSW w Giżycku. Zwyciężczynią turnieju została Pani Justyna Matelak. Po grze przyszedł czas na zabawę dla uczniów, którzy chętnie wzięli udział w Koncercie Życzeń. Śpiewali dla swoich wychowawców, ulubionych nauczycieli oraz dobrych kolegów. Z biegiem czasu koncert przekształcił się w dyskotekę, na której bawili się i ci najmłodsi i ci nieco starsi. Cudownie spędzony dzień okazał się prawdziwym świętem całej społeczności szkolnej.

     Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej zaprezentowano również wyniki Konkursu Fotograficznego dla Rodziców pod hasłem "Zatrzymane w kadrze - piękno naszej małej ojczyzny". Zwycięzcami konkursu zostali: Pani Marta Gadomska i Pan Kazimierz Milewski. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy rozwijania pasji.


 

W Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich

     Dnia 11.10.2018 r. przedszkolaki miały okazję odwiedzić siedzibę Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich. Pani Kinga opowiedziała dzieciom o istocie ochrony środowiska oraz segregacji odpadów. Dziękujemy bardzo Pani Kindze za miłe przyjęcie oraz ciekawą lekcję.


 

II spotkanie z Panem Michałem Jasudowiczem

     We wtorek, tj.09.10.2018 roku, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, na zaproszenie pań: Beaty Jasudowicz, Alicji Śmierskiej i Danuty Grzywacz, przybył pan Michał Jasudowicz, z którym już w ubiegłym roku szkolnym zapoczątkowaliśmy cykl spotkań. Uczniowie SOSW w Giżycku, od klasy VI szkoły podstawowej do I branżowej szkoły I stopnia, mieli zaszczyt uczestniczyć w II spotkaniu z panem Jasudowiczem, który jako bardzo młody człowiek przebywał na Syberii. Pan Michał obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Koła Związku Sybiraków w Giżycku. Na II spotkaniu z naszą społecznością uczniowską przybliżył życie Polaków i innych narodów na dalekiej Syberii w czasie trwania II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się jak młody 13 letni chłopiec musiał ciężko pracować, aby pomóc swojej mamie i młodszemu rodzeństwu, że takich jak On było wielu. Pracowali zimą i latem, uczniowie dowiedzieli się, że zimy na Syberii i bardzo chłodne dni trwają bardzo długo ok 9 miesięcy, a tylko ok 3 miesiące to czas ciepła, syberyjskiego lata. Pan Michał Jasudowicz zawsze pozytywnie odpowiada na nasze zaproszenie, bo jak mówi, obecne pokolenie powinno poznać drogę Polaków z dalekiej, mroźnej Syberii do wolności, do Polski.


 

Przedszkolaki w Izbie Edukacyji Przyrodniczo - Leśnej

     Dnia 8.10.2018r. przedszkolaki wraz z opiekunami odwiedziły Izbę Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus” w Gajewie. Dzieci wzięły udział w lekcji dydaktycznej przeprowadzonej przez pana Leśniczego oraz przespacerowały się po lesie. Poznaliśmy faunę i florę leśną, przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w lesie oraz podziwialiśmy pomniki przyrody. Dzięki Panu Leśniczemu poznaliśmy również kilka sekretów zwierząt leśnych.


 

Śladami Niepodległości Gra Miejska

     Dnia 24 września 2018 roku o godzinie 11:00 rozpoczęła się Gra Miejska Śladami Niepodległości. Kolejną integracyjną imprezę – uczniowie –rodzice przygotowały panie: Alicja Śmierska i Ewa Ostrowska wspierane przez panią Monikę Czerep.
      Trasa Gry wiodła przez wszystkie miejsca związane z walką o Niepodległość w naszym cudownym Grodzie nad Niegocinem – Giżycku. Uczestnicy Gry rozwiązywali zagadnienia zawarte w teście, które sprawdzały wiele umiejętności – czytanie ze zrozumieniem, liczenie, rozwiązywanie rebusów, układanie puzzli, posługiwanie się aparatem fotograficznym i oczywiście rozwiązywanie testu podczas deszczu – niestety pogoda tego dnia nie rozpieszczała nas, ale daliśmy radę. Mimo niesprzyjającej aury w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły, a rodzice i uczniowie wspaniale współpracowali ze sobą.


 

Wycieczka do Warszawy

     Dnia 9 października grupa uczniów z SOSW wyjechała na wycieczkę do Warszawy. W stolicy w Planetarium oglądała projekcję pt.,, Tam gdzie żyły smoki" poznając warunki życia dinozaurów. Dużą atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem Stadionu Narodowego. Głównym punktem wycieczki była wizyta w teatrze Buffo i oglądanie przedstawia ,, Piotruś Pan". Wielu uczniów po raz pierwszy było w teatrze, spektakl bardzo podobał się wszystkim. Kierownikiem wycieczki była pani Iwona Duda, opiekunami pani Beata Jasudowicz i pani Małgorzata Cituk.


 

Przedszkolak w świecie zawodów

     Komenda Powiatowa Policji w Giżycku to pierwsza wizyta przedszkolaków w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolak w świecie zawodów". Celem innowacji jest rozwijanie zainteresowania otaczającym środowiskiem, ukazywanie różnorodności poznawanych zawodów, wzbogacanie dzieci w wiedzę z zakresu charakterystyki zawodu oraz rozwój postawy szacunku dla ludzi wykonujących różne zawody. Innowacja ma charakter wycieczek dydaktycznych, w czasie których dzieci bezpośrednio zapoznają się z miejscem pracy różnych zawodów. Dzisiaj (09.10.2018r.) dzieci miały możliwość zwiedzenia komendy i poznania pracy. Policjantom z Komendy Powiatowej w Giżycku dziękujemy za miłe przyjęcie.