Realizacja projektu "Hipoterapia i jazda konna - chcemy rozwijać i pomagać"

Od 1 października ruszyły przygotowania do realizacji projektu "Hipoterapia i jazda konna - chcemy rozwijać i pomagać", którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych "SZANSA", a dofinansował go Urząd Miasta Giżycko, w ramach realizacji zadania "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej". Do udziału w projekcie zostało wytypowanych 12 uczestników z SOSW w Giżycku. Są to uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz branżowej szkoły I stopnia. Zajęcia będą się odbywały 3 razy w tygodniu w Akademii Jeździeckiej Z Cienia funkcjonującej przy Gospodarstwie Agroturystycznym "Melnik"

Bezpieczna droga do szkoły

Dnia 4. października odwiedziły Szkołę Panie Policjantki. Przeprowadziły bardzo ciekawe spotkanie na którym uczniowie przypomnieli sobie o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Na koniec każdy z uczniów dostał odblask, by zawsze być widocznym na drodze.

Rajd pieszy po Suwalszczyźnie

W dniach 23.09- 25.09.2019r. grupa uczniów należących do SKKT,,Włóczkije" oraz Samorządu Uczniowskiego wzięła udział w rajdzie pieszym po Suwalszczyźnie oraz warsztatach SU. Po wielu przesiadkach dotarła do Jeleniewa miejscowości położonej za Suwałkami. Pierwszego dnia uczestnicy analizowali pracę samorządu w poprzednim roku szkolnym oraz brali udział w wielu grach integrujących grupę. Wieczorem było ognisko, pieczenie kiełbasek i śpiewanie piosenek. Następnego dnia przemierzyli szlakami turystycznymi głaziwisko Rutka, dolinę rzeki Czarnej Hańczy, Turtul aż dotarli do najgłębszego jeziora w Polsce - Hańczy. Pomimo zmęczenia po długiej przebytej trasie udało się również zaplanować pracę samorządu na bieżący rok szkolny. Opiekunami i organizatorami wyprawy byli p. Beata Jasudowicz, p. Agnieszka Krajewska, p.Witold Pacześniak przy wsparciu oddziału PTTK ,, Wielkie Jeziora Mazurskie".

Dzień Chłopaka u przedszkolaków

Dnia 27.09.2019 r. z okazji Dnia Chłopaka przedszkolaki wraz z opiekunami wybrały się na giżycką wieżę ciśnień. Było to dla wszystkich uczestników niezapomniane przeżycie. Dzieci podziwiały wystawy na piętrach budynku, widoki oraz zjadły drugie śniadanie w kawiarni na samym szczycie wieży.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który przypada na dzień dzisiejszy czyli 20 września, był dla naszych przedszkolaków dniem radości i zabaw. Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego najlepszego.

Realizacja innowacji pedagogicznej "AlpaPaka"

W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej „AlpaPaka” cykliczne zajęcia integracyjne z uczniami SP3. Autorkami projektu są Małgorzata Cituk i Joanna Bujnicka (współwłaścicielka Abrakadabry). Grupa młodszych dzieci z obydwu szkół ma okazję odwiedzać magiczne miejsce w Kożuchach Wielkich, wspólnie spędzać czas na zabawie i poznawaniu alpak. Już pierwsze spotkanie wzbudziło wiele emocji, przeżyć i mnóstwo radości. Dzieci stworzyły swoją AlpaPakę, zdobyły odznaczenia, nauczyły się karmić te przyjazne zwierzęta. Teraz przygotowują się do kolejnego wyzwania jakim będzie ich wspólny pierwszy spacer. Niech moc będzie z nimi. Trzymajmy kciuki i życzmy im powodzenia.

Małgorzata Cituk

Dogoterapia w SOSW w Giżycku

W naszej szkole regularnie odbywają się zajęcia z dogoterapii w różnych zespołach klasowych. Edukacja poprzez zabawę oraz utrwalanie prawidłowych relacji z psem, dbanie o bezpieczny kontakt z czworonogiem to główne zadanie zajęć. Często słyszymy, że dogoterapia to tylko głaskanie, nasi terapeuci pokazują, że wcale tak nie jest.
      W tym roku szkolnym w naszej szkole pracują dwa zespoły terapeuta - pies: Pani Edyta Augustyniak z Ledą oraz Pani Monika Czerep z Zolą.
Wybrane zalety dogoterapii:
- pies często ośmiela dzieci wycofane, nieśmiałe, a uspakaja i wycisza te nadmiernie pobudzone
- zajęcia tego typu pozwalają przełamać lęki w kontaktach z otoczeniem
- zajęcia stymulują rozwój zmysłów i postrzegania
- świetna okazja, by zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego kontaktu z psem
- usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej
- zajęcia z psem rozwijają umiejętność odczuwania i wyrażania emocji
- wydając komendy uczestnik, wzbogaca zasób wiedzy, a dodatkowo rozwija poczucie sprawczości i podnosi własną samoocenę
- opanowując czynności związanych z pielęgnacją psa, uczestnicy zajęć poznają, w jaki sposób należy dbać o niego, czego pies potrzebuje oraz w jaki sposób można zaspokoić jego potrzeby