WAŻNE

Informacje o wydarzeniach w Szkole Zawodowej

Spotkanie z panem Bohdanem Makowskim

      W poniedziałek 2 grudnia 2019r. w szkolnej sali gimnastycznej, odbyło się spotkanie z historykiem – regionalistą z zamiłowania Bohdanem Makowskim.
      Zaproszony Gość, w ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o historii naszego miasta.
Pan Bohdan przypomniał historię głównych atrakcji miasta. Mogliśmy podziwiać piękno DAWNEGO GIŻYCKA na starych zdjęciach. Wszystkich zachwyciły dawne budowle, niektóre obiekty zniknęły bezpowrotnie…a szkoda. Młodzież miała również niepowtarzalną okazję obejrzeć, dotknąć eksponaty ze zbiorów pana Bohdana, były medale, pierścienie, bagnety, broń, dawne hełmy i wiele innych ciekawych rzeczy. Wielu uczniów z wielką ochotą chwyciło za broń, oglądali, zgrywali przyrządy optyczne, chętnie pozowali do zdjęcia z bronią w ręku. Widać było, że lekcja historii dotycząca naszego miasta i regionu przeprowadzona przez pana Bohdana Makowskiego bardzo się podobała.
      Spotkanie odbyło się w ramach realizacji treści historycznych Moja mała Ojczyzna. Zorganizowała je pani Alicja Śmierska. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej.


 

Oferta Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 w Giżycku


 

V Wojewódzki Konkurs Hotelarski w Mrągowie

Dnia 7 marca 2018 r. uczniowie kl. III Branżowej Szkoły I stopnia - Justyna Kaczor, Żaneta Naprawska i Radosław Iwiski, razem z opiekunami Panią Agnieszką Krajewską i Panią Kasią Kwiatkowską, wzięli udział w V WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HOTELARSKIM „Najsprawniejszy w zawodzie - Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie i Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

Etap I obejmował sprawdzenie umiejętności uczniów w zakresie porządkowania jednostki mieszkalnej po opuszczeniu jej przez gościa.

Etap II uczniowie mieli za zadanie nakryć stół oraz przygotować przykładowe menu nawiązujące do kuchni polskiej z dowolnie wybranego okresu pt. „STÓŁ POLSKI NA PRZEŁOMIE DZIEJÓW. Nasz stół nawiązywał do epoki baroku.

Nasza drużyna zdobyła wyróżnienie. W nagrodę otrzymaliśmy patelnię i drobne upominki. Nagrodę przekazaliśmy klasie F, która często serwuje nam pyszne potrawy.


Rejs statkiem

     Dnia 21.06.2016 r. klasy czwarta, piąta, szósta i pierwsza zawodowa, wraz ze swiomi wychowawcami p. Alicją Śmierską, p.Beatą Jasudowicz i p.Elżbietą Kobielską, dzięki dużej pomocy pana Piotra uczestniczyły w resje statkiem. Wielu uczniów po raz pierwszy w życiu miało możliwość popływania taką jednostką wodną. Uczestnicy poznawali uroki jeziora Kisajno, walory krajobrazu mazurskiego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż musimy powtórzyć jeszcze taki rejs.


Jubileusz 45-lecia SOSW w Giżycku

     Dnia 25.05.2016 roku obchodziliśmy 45-lecie istnienia naszej placówki. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Efektami tej pracy były: pięknie udekorowana szkoła oraz fantastyczna gra młodych i tych nieco starszych aktorów, którzy przenieśli przybyłych na uroczystość gości w fantastyczny świat "Akademii Pana Kleksa".

     Nie zabrakło również wspomnień z minionych 45 lat skontrastowanych z obrazem współczesnego Ośrdka. Łza w oku pojawiła się u niejednego widza oglądającego film, przygotowany specjalnie na tę okazję, pt. "Cudowna Szkoła".

     Podczas uroczystości głos zabrała dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Giżycku - Pani Katarzyna Rzeczycka, która w swoim przemówieniu podkreśliła rolę marzeń, do których realizacji należy dążyć. Zwróciła uwagę na te, które już się spełniły, jak i te, które jeszcze czekają spełnienia. Z radością Pani Rzeczycka zaprezentowała zebranym utwór pt. "Nasza piosenka". Tekst i muzyka piosenki jest efektem pracy pracowników SOSW w Giżycku, a w jej nagraniu uczestniczyli również uczniowie Ośrodka. Nadzieja pojawiła się w jej głosie, gdy mówiła o planach na przyszłość - placu zabaw dla najmłodszych, siłowni zewnętrznej, boisku i sali gimnastycznej dla starszych podopiecznych Ośrodka.

     Jubileusz 45-lecia to także doskonała okazja, by docenić pracę nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. W związku z tym dyrektor SOSW w Giżycku nagrodziła tych najbardziej zaangażowanych i pracowitych.

       Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, którzy na ręce Pani dyrektor składali życzenia i drobne upominki. Niemal każdy deklarował swoje poparcie dla działań SOSW w Giżycku oraz z zachwytem mówił o pracy w tak znamienitej placówce. Największe jednak wrażenie na zebranych zrobiła Pani Genowefa Potocka, pierwsza nauczycielka klas specjalnych, która swoją pracę rozpoczęła w 1966 roku. To był ogromny zaszczyt poznać tę kobietę i zobaczyć radość na jej twarzy związaną z przybyciem do szkoły.

      Tak ogromne przedsięwzięcie wymagało wielkiego nakładu pracy całej społeczności szkolnej oraz sporego wkładu finansowego. Duże wsparcie okazli nam: Skład Budowlany "Major" S. C., Firma Handlowa "TĘCZA", Hurtownia Kwiatów "Paula", Hurtownia art. sanitarno - instalacyjnych. Santechnika, Centrum Ogrodnicze "Marka".

Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.

    

 

http://radio5.com.pl/45-lecie-sos-w/


 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w SOSW w Giżycku - 01.04.2016

„Poznaj zanim ocenisz” to hasło obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które i nam przyświecało w trakcie naszych aktywności tego dnia. Ludzie z autyzmem są wśród nas, a my jesteśmy wśród nich, dlatego w wyrazie solidarności 1. kwietnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko. Dowiedzieliśmy się, czym jest i jak się objawia autyzm, poznaliśmy sylwetki wielu sławnych osób z autyzmem i stwierdziliśmy, że człowiek z autyzmem, czy bez, może być świetnym przyjacielem. Każdy z nas jest inny, a najważniejsze jest, by w każdym zauważyć i docenić jego odmienność. My już wiemy, mamy wiedzę, a Ty? Spróbuj poznać i zrozumieć. Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć.


 

Kiermasz Wielkanocny w SOSW w Giżycku

     18 kwietnia 2016 r. odbył się Kiermasz Wielkanocny, który to wpisał się w tradycję Ośrodka. Na kiermaszu było 11 stanowisk - ozdoby zostały przygotowane przez przedszkolaki, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy, jak również wychowanków naszego Internatu. Z pomocą nauczycieli, wychowawców oraz angażującyhc się w pracę Ośrodka rodziców powstały przepiękne ozdoby, które można było podziwiać i zakupić podczas trwania kiermaszu. Bardzo miło nam było gościć Burmistrza Miasta Giżycko - Pana Wojciecha Iwaszkiewicza, Wójta Gminy Giżycko - Pana Marka Jasudowicza i Starostę Powiatu Giżyckiego - Pana Wacława Strażewicza oraz Wicestarostę Powiatu Giżyckiego - Pana Mirosława Drzażdżewskiego. Wszystkim gościom dziękujemy za odwiedziny, szczególnie tym najmłodszym - z giżyckich szkół i przedszkoli.
     W tym roku w organizacji tejże imprezy wsparła nas rzeczowo HURTOWNIA KWIATÓW „PAULA”. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie i Krzysztofowi Pupiałło za okazaną życzliwość i pomoc. Dziękujemy również za wsparcie rzeczowe, którego udzielili nam HURTOWNIA OPAKOWAŃ „ROAN” i SKLEP Z ARTYKUŁAMI METALOWYMI Kopeć-Staniewicz.

     Coż nam pozostaje na koniec? Zaprosić Państwa na kolejny Kiermasz Wielkanocy, już za rok. :)


III Wojewódzki Konkurs Hotelarski

Uczniowie naszego Ośrodka po raz trzeci wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Hotelarskim - Najsprawniejszy w Zawodzie Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej organizowanym przez Zespól Szkół Specjalnych w Mrągowie oraz Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa w Mrągowie. Zawodnicy: Żaneta Naprawska, Justyna Kaczor i Sebastian Kozłowski w ogólnej klasyfikacji zdobyli wyróżnienie. Jednak w kategorii nakrywanie i dekorowanie stołu nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Stół wyglądał jak z bajki…


Sesja finałowa projektu Na tropach mazurskiej historii

 

     Uczniowie ZSZ, wraz z opiekunem grupy Panią Alicją Śmierską, dnia 16.12.2015 roku, w ramach projektu historycznego „ Na tropach…” wzięli udział w Grze miejskiej - Gdybyśmy żyli 100 lat temu…


     Wszyscy uczestnicy (pięć grup - uczniowie z placówek powiatowych) mieli za zadanie pokonać trasę gry, mierząc się z różnego rodzaju zadaniami. Nie były aż tak trudne, jak się mogło wydawać na samym początku, jednak wymagały skupienia i oczywiście sprawnego ich wykonania. Niestety, w tym wszystkim dużą rolę grał czas, a on nie był naszym sprzymierzeńcem. Pogoda też nam nie sprzyjała, co prawda było słonecznie, ale mroźnie. Zajęliśmy czwarte miejsce – no ale rywalizowaliśmy z uczniami LO i Elektryka.


     Po wykonaniu zadań Gry miejskiej, wszyscy uczestniczy spotkali się w auli LO II na wykładzie dr R. Kempy – na temat archiwów społecznych.


     Na zakończenie organizatorzy wręczyli zaświadczenia uczestnictwa w projekcie, pochwalono młodzież za aktywność, zdyscyplinowanie, sumienność, wspaniałe przygotowanie do działań. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali drobny upominek – widoczek przedstawiający nasz zamek w dawnej szacie i oczywiście czekoladowego mikołaja, jako że święta tuż, tuż.


Realizacja projektu Na tropach mazurskiej historii

    
     Dzisiaj, tj. 01.12.2015 r., o godzinie 9:00 wyruszyliśmy z Placu Piłsudskiego w kierunku Węgorzewa. Pierwszym punktem na mapie naszej wycieczki było Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, drugim cmentarz nad jez. Święcajty (I wojna światowa), kolejne to Hochwald – kwatera wojenna Himmlera (II wojna światowa), Spytkowo (cmentarz I wojna światowa) i na zakończenie zawitaliśmy pod pomnik poległych w miejscowości Pieczarki, i powrót do Giżycka.
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.