WAŻNE

W Spółdzielni Inwalidów "Pokój"

Uczniowie zespołu "H" Szkoły Przysposabiającej do Pracy, 11 października 2023 r., odwiedzili Spółdzielnię Inwalidów "Pokój" w Rynie. Jest to przykład zakładu pracy chronionej, w jakim po ukończeniu szkoły mogą znaleźć zatrudnienie osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności.
Dzięki uprzejmości Pani Barbary Zacharewicz chłopcy zdobyli wiedzę o działalności Spółdzielni. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali obróbkę przewodów i kabli elektrycznych, montaż podzespołów. Przy produkcji wiązek kablowych spotkali osoby związane z naszą szkołą. W rozmowie z sympatycznymi pracownikami dowiedzieli się m.in. jakie cechy i umiejętności powinni doskonalić, aby podjąć w przyszłości pracę w Spółdzielni. Niektórzy wybrali już nawet dla siebie stanowiska pracy ...
 

Jesienią, jesienią sady się rumienią ??


Obecna pora roku - jesień zainspirowała uczniów klasy G na zajęciach PDP do stworzenia cudownych prac. Jesienne prace wykonała młodzież w ? dyniach z darów jesieni ??
Powstały ciekawe jesienne cuda, które można obejrzeć w klasie.
Zajęcia prowadziła Pani Marzena Jankowska - Lichacz


 

Wizyty zawodowcze
 
Uczniowie klasy H Szkoły Przysposabiającej do Pracy realizują wizyty zawodoznawcze jako formę doradztwa zawodowego i przygotowania uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
Dzięki uprzejmości kierownika Pływalni MOSiR p. Andrzeja Flisiaka oraz całego zespołu obsługi technicznej, uczniowie obserwowali i wykonywali prace porządkowe na obiekcie pływalni. Młodzież uczyła się jak dostosować narzędzia i materiały oraz dozować środki do sprzątania, mycia i dezynfekowania rożnych powierzchni. Obsługa techniczna wysoko oceniła dokładność pomocników z SPdP


 

Program ,,Kształtowanie umiejętności świadomego korzystania z usług sportowych, rekreacyjnych i zdrowotnych po ukończeniu szkoły"
 
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Giżycku wzięli udział we wspaniałym treningu CrossFit w One World Giżycko.
Profesjonalni trenerzy przekonali młodzież, że nie ma barier i ograniczeń nie do pokonania. Atrakcyjny sprzęt sportowy i wspaniała atmosfera dodatkowo zmobilizowały wszystkich do ?ćwiczeń i zachęciły do odwiedzania nowo poznanego obiektu.
Podczas lekcji w-f uczniowie realizują program ,,Kształtowanie umiejętności świadomego korzystania z usług sportowych, rekreacyjnych i zdrowotnych po ukończeniu szkoły”. Dziękujemy ? trenerom Joannie Zubkowicz i Łukaszowi Trzonkowskiemu za pomoc w realizacji programu.


 

50 - lecie SOSW od kuchni
 
Zespół edukacyjny E Szkoły Przysposabiającej do Pracy podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia Szkoły obsługiwał kącik kawowy dla Gości.
Organizacja kącika pozwoliła uczniom utrwalić wiele umiejętności. Wiązała się bowiem z przygotowaniem dekoracji, prasowaniem obrusów, nakrywaniem do stołu, zaparzaniem kawy i herbaty oraz miłą obsługą kelnerską.
Goście byli zadowoleni z obsługi, a uczniowie z oceny celującej i pochwały wychowawcy. Brawo!
 

Uroczystość klasowa

     Tegoroczni absolwenci Szkoły Przysposabiającej do Pracy: Michał,Piotr i Adrian oraz jubilat Paweł, a także ich rodzice zaprosili nauczycieli, koleżanki ,kolegów, uczniów i absolwentów szkoły wraz z rodzicami  na uroczystą herbatkę. Wzruszajace spotkanie było okazją do wspomnień, podziękowań, ale też planów i życzeń na przyszłość. Był śmiech i łzy, była dyskoteka i koncert życzeń,... Wśród wielu piosenek  powtarzała się ta, że...."Ważne sa tylko te dni, których jeszcze nie znamy ..." To prawda!  Powodzenia chłopcy w dorosłym życiu....\


 

Jubileusz 45-lecia SOSW w Giżycku

     Dnia 25.05.2016 roku obchodziliśmy 45-lecie istnienia naszej placówki. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Efektami tej pracy były: pięknie udekorowana szkoła oraz fantastyczna gra młodych i tych nieco starszych aktorów, którzy przenieśli przybyłych na uroczystość gości w fantastyczny świat "Akademii Pana Kleksa".

     Nie zabrakło również wspomnień z minionych 45 lat skontrastowanych z obrazem współczesnego Ośrdka. Łza w oku pojawiła się u niejednego widza oglądającego film, przygotowany specjalnie na tę okazję, pt. "Cudowna Szkoła".

     Podczas uroczystości głos zabrała dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Giżycku - Pani Katarzyna Rzeczycka, która w swoim przemówieniu podkreśliła rolę marzeń, do których realizacji należy dążyć. Zwróciła uwagę na te, które już się spełniły, jak i te, które jeszcze czekają spełnienia. Z radością Pani Rzeczycka zaprezentowała zebranym utwór pt. "Nasza piosenka". Tekst i muzyka piosenki jest efektem pracy pracowników SOSW w Giżycku, a w jej nagraniu uczestniczyli również uczniowie Ośrodka. Nadzieja pojawiła się w jej głosie, gdy mówiła o planach na przyszłość - placu zabaw dla najmłodszych, siłowni zewnętrznej, boisku i sali gimnastycznej dla starszych podopiecznych Ośrodka.

     Jubileusz 45-lecia to także doskonała okazja, by docenić pracę nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. W związku z tym dyrektor SOSW w Giżycku nagrodziła tych najbardziej zaangażowanych i pracowitych.

       Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, którzy na ręce Pani dyrektor składali życzenia i drobne upominki. Niemal każdy deklarował swoje poparcie dla działań SOSW w Giżycku oraz z zachwytem mówił o pracy w tak znamienitej placówce. Największe jednak wrażenie na zebranych zrobiła Pani Genowefa Potocka, pierwsza nauczycielka klas specjalnych, która swoją pracę rozpoczęła w 1966 roku. To był ogromny zaszczyt poznać tę kobietę i zobaczyć radość na jej twarzy związaną z przybyciem do szkoły.

      Tak ogromne przedsięwzięcie wymagało wielkiego nakładu pracy całej społeczności szkolnej oraz sporego wkładu finansowego. Duże wsparcie okazli nam: Skład Budowlany "Major" S. C., Firma Handlowa "TĘCZA", Hurtownia Kwiatów "Paula", Hurtownia art. sanitarno - instalacyjnych. Santechnika, Centrum Ogrodnicze "Marka".

Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.

    

 

http://radio5.com.pl/45-lecie-sos-w/


 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w SOSW w Giżycku - 01.04.2016

„Poznaj zanim ocenisz” to hasło obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które i nam przyświecało w trakcie naszych aktywności tego dnia. Ludzie z autyzmem są wśród nas, a my jesteśmy wśród nich, dlatego w wyrazie solidarności 1. kwietnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko. Dowiedzieliśmy się, czym jest i jak się objawia autyzm, poznaliśmy sylwetki wielu sławnych osób z autyzmem i stwierdziliśmy, że człowiek z autyzmem, czy bez, może być świetnym przyjacielem. Każdy z nas jest inny, a najważniejsze jest, by w każdym zauważyć i docenić jego odmienność. My już wiemy, mamy wiedzę, a Ty? Spróbuj poznać i zrozumieć. Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć.


 

Pierwszy Dzień Wiosny w SOSW w Giżycku

Dnia 21.03.2016r. uczniowie SOSW w Giżycku poszli na WAGARY. Nie odeszli zbyt daleko. Wraz z nauczycielami zebrali się na szkolnym dziedzińcu, by wziąć udział w grze terenowej "Znajdź numerek” i odpowiedzieć na pytania z różnych dziedzin edukacji. Zwycięzcą okazał się zespół klas A i B. Następnie odbył się pokaz uczniów przebranych za Wiosnę. To jak się bawiliśmy można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.


 

Kiermasz Wielkanocny w SOSW w Giżycku

     18 kwietnia 2016 r. odbył się Kiermasz Wielkanocny, który to wpisał się w tradycję Ośrodka. Na kiermaszu było 11 stanowisk - ozdoby zostały przygotowane przez przedszkolaki, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy, jak również wychowanków naszego Internatu. Z pomocą nauczycieli, wychowawców oraz angażującyhc się w pracę Ośrodka rodziców powstały przepiękne ozdoby, które można było podziwiać i zakupić podczas trwania kiermaszu. Bardzo miło nam było gościć Burmistrza Miasta Giżycko - Pana Wojciecha Iwaszkiewicza, Wójta Gminy Giżycko - Pana Marka Jasudowicza i Starostę Powiatu Giżyckiego - Pana Wacława Strażewicza oraz Wicestarostę Powiatu Giżyckiego - Pana Mirosława Drzażdżewskiego. Wszystkim gościom dziękujemy za odwiedziny, szczególnie tym najmłodszym - z giżyckich szkół i przedszkoli.
     W tym roku w organizacji tejże imprezy wsparła nas rzeczowo HURTOWNIA KWIATÓW „PAULA”. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie i Krzysztofowi Pupiałło za okazaną życzliwość i pomoc. Dziękujemy również za wsparcie rzeczowe, którego udzielili nam HURTOWNIA OPAKOWAŃ „ROAN” i SKLEP Z ARTYKUŁAMI METALOWYMI Kopeć-Staniewicz.

     Coż nam pozostaje na koniec? Zaprosić Państwa na kolejny Kiermasz Wielkanocy, już za rok. :)