WAŻNE

II spotkanie z Panem Michałem Jasudowiczem

     We wtorek, tj.09.10.2018 roku, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, na zaproszenie pań: Beaty Jasudowicz, Alicji Śmierskiej i Danuty Grzywacz, przybył pan Michał Jasudowicz, z którym już w ubiegłym roku szkolnym zapoczątkowaliśmy cykl spotkań. Uczniowie SOSW w Giżycku, od klasy VI szkoły podstawowej do I branżowej szkoły I stopnia, mieli zaszczyt uczestniczyć w II spotkaniu z panem Jasudowiczem, który jako bardzo młody człowiek przebywał na Syberii. Pan Michał obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Koła Związku Sybiraków w Giżycku. Na II spotkaniu z naszą społecznością uczniowską przybliżył życie Polaków i innych narodów na dalekiej Syberii w czasie trwania II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się jak młody 13 letni chłopiec musiał ciężko pracować, aby pomóc swojej mamie i młodszemu rodzeństwu, że takich jak On było wielu. Pracowali zimą i latem, uczniowie dowiedzieli się, że zimy na Syberii i bardzo chłodne dni trwają bardzo długo ok 9 miesięcy, a tylko ok 3 miesiące to czas ciepła, syberyjskiego lata. Pan Michał Jasudowicz zawsze pozytywnie odpowiada na nasze zaproszenie, bo jak mówi, obecne pokolenie powinno poznać drogę Polaków z dalekiej, mroźnej Syberii do wolności, do Polski.


 

Śladami Niepodległości Gra Miejska

     Dnia 24 września 2018 roku o godzinie 11:00 rozpoczęła się Gra Miejska Śladami Niepodległości. Kolejną integracyjną imprezę – uczniowie –rodzice przygotowały panie: Alicja Śmierska i Ewa Ostrowska wspierane przez panią Monikę Czerep.
      Trasa Gry wiodła przez wszystkie miejsca związane z walką o Niepodległość w naszym cudownym Grodzie nad Niegocinem – Giżycku. Uczestnicy Gry rozwiązywali zagadnienia zawarte w teście, które sprawdzały wiele umiejętności – czytanie ze zrozumieniem, liczenie, rozwiązywanie rebusów, układanie puzzli, posługiwanie się aparatem fotograficznym i oczywiście rozwiązywanie testu podczas deszczu – niestety pogoda tego dnia nie rozpieszczała nas, ale daliśmy radę. Mimo niesprzyjającej aury w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły, a rodzice i uczniowie wspaniale współpracowali ze sobą.


 

Festiwal Piosenki Patriotycznej

W poniedziałek 17 września 2018 roku z okazji 100 ROCZNICY NIEPODLEGŁEJ POLSKI odbył się FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ. W festiwalu piosenki udział wzięli zaproszeni goście – Chór Uniwersytetu III Wieku, rodzice uczniów uczęszczających do SOSW w Giżycku oraz uczniowie Ośrodka.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonały Panie: Dyrektor Ośrodka Katarzyna Rzeczycka i nauczyciel historii i WOS-u Alicja Śmierska.

Kolejnym punktem uroczystości było odśpiewanie ROTY przez wszystkich zgromadzonych w Sali gimnastycznej.

Pierwszym występującym był Chór Uniwersytetu III Wieku, następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Bartoszko w pięknym utworze K. Klenczona „Biały krzyż”– cudowne wykonanie.

Swoje talenty muzyczne ujawnili również Państwo Halina i Mieczysław Zawiscy, Pani Dorota Czyżyk, Renata Olszewska i Krystyna Cymcyk.

Panie z Chóru Uniwersytetu III Wieku występowały kilkakrotnie prezentując piękne utwory patriotyczne, za co zebrały zasłużone brawa. Były też występy nazwać by można integracyjne – rodzice –Chór, wszyscy rodzice razem, oraz uczniowie naszego Ośrodka. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych.

Wszystkim uczestnikom towarzyszyła TREMA , ale to bardzo dobrze, bo to znaczy, że wszyscy byli świetnie przygotowani, ponieważ trema towarzyszy zawsze wielkim artystom.

Dwie godziny cudownej „uczty wokalno – muzycznej” minęły bardzo szybko, za szybko.

Pomysłodawczynią integracyjnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej była pani Alicja Śmierska, którą dzielnie wspierali: Danuta Grzywacz, Ewa Ostrowska, Katarzyna Szwinto, Witold Pacześniak – wszak WSZYSCY jesteśmy SZCZĘŚLIWI i Dumni, że możemy czcić tak cudowną rocznicę – 100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI.


 

Przedszkolak w świecie zawodów

     Komenda Powiatowa Policji w Giżycku to pierwsza wizyta przedszkolaków w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolak w świecie zawodów". Celem innowacji jest rozwijanie zainteresowania otaczającym środowiskiem, ukazywanie różnorodności poznawanych zawodów, wzbogacanie dzieci w wiedzę z zakresu charakterystyki zawodu oraz rozwój postawy szacunku dla ludzi wykonujących różne zawody. Innowacja ma charakter wycieczek dydaktycznych, w czasie których dzieci bezpośrednio zapoznają się z miejscem pracy różnych zawodów. Dzisiaj (09.10.2018r.) dzieci miały możliwość zwiedzenia komendy i poznania pracy. Policjantom z Komendy Powiatowej w Giżycku dziękujemy za miłe przyjęcie.


 

Gra Miejska – Poznajemy Twierdzę Boyen

11 września (wtorek) 2018 roku nauczyciel historii pani Alicja Śmierska zorganizowała i poprowadziła Grę Miejską – Poznajemy Twierdzę Boyen dla grupy uczniów od klasy IV do IB wraz z opiekunami.

Niniejsza gra wiodła po głównych ulicach Giżycka oraz po uliczkach, zakamarkach i odrestaurowanych obiektach na Twierdzy Boyen. Uczestnicy zostali podzieleni na klaso-grupy, z których każda otrzymała swojego opiekuna (animatora).

Każda Grupa otrzymała wyjaśnienie zasad Gry jak również zadania do rozwiązania.

Celem Gry było przejście trasy oznaczonej według punktów i prawidłowe wykonanie zadań zawartych w TEŚCIE GRY. Aby tego dokonać należało przestrzegać regulaminu i trzymać się ściśle podanych zadań. Trasę dzielnie pokonali wszyscy uczestnicy, zadania również zostały wykonane. Młodsi uczniowie byli wspierani, naprowadzani przez swoich opiekunów. Było super. Pogoda również nam sprzyjała.


 

Pogotowie Czytelnicze

04 października 2018r. dzieci z naszego Przedszkola wybrały się do Biblioteki Pedagogicznej na niesamowicie interesujące zajęcia zorganizowane przez wspaniałą Panią Hannę Zawalich, która sprawiła wiele radości przedszkolakom. Każde dziecko zostało przyjęte w "Pogotowiu Czytelniczym", gdzie mogły dowiedzieć się czy ich serce bije dla książek. Nie obyło się bez dobrych rad i recep. Dzięki teatrowi kamishibai dzieci mogły poznać Parolę,która zaprosiła je do swojego tajemniczego ogrodu. Zajęcia niezapomniane- na pewno tu wrócimy.


 

Dzień otwarty Twierdzy Boyen

Dzień 4 września 2018 był Dniem Otwartym Twierdzy Boyen z okazji 174 rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Twierdzy. Dlatego też, tego dnia nauczyciel historii w SOSW pani Alicja Śmierska zorganizowała grupie uczniów klas starszych: VII A, VII i VIII, IIIG, IB oraz ZE E i F wyjście na teren naszej fortyfikacji i zwiedzanie jej z przewodnikiem.